Na sochy
Hra napsaná věčím dílem tak, jak ju děcka hravaly.
A. Kubeša, Valašské pěsničky (...).
COSI MALÚČKO O HŘE
Ke hře sú potřeba nájmeňéj 2 děcka. Hrať sa dá v tělocvičně, na lúce, hřisku aj v hoře. Trvať bude isto 3 minuty, ale spěš sa prodlúží. Zehnať nemosíš maka nic Hra spadá do létací aj procvičovací chvíle tělesnéj výchovy. Děcka si rozvinú svoju bedlivosť, koordinacu aj švunk. Mordovisko je toť 10 MET.
ROLA DĚCEK VE HŘE
Jedno děcko je prodavač, kerý naháňá kupce, ti před ním zdrhajú.
GDE A JAK SA PŘI HŘE POSTAVIŤ
Všeci stojá sťagde v místě hry.
JAK HRU HRAŤ
Prodavač naháňá kupce sťagde v místě hry. Gdyž nekerého chytí, stane sa chyťený kupec prodavačem (honičem) a naháňá ostatní.
A VČIL NEJAKÉ RADY
Při hře je nájdúležitějším úkolem vedúcího bedliť na pravidla a prúběh hry (esli dostal nekerý ťapku, esli si děcka zočídily role a tak daléj), též aj na bezpečnosť všeckých děcek. Prodavače je dobré nejak odlišiť (třebas zvednutú rukú, zástěrú, krúžkem aj inak). Gdyž sa bude hra hrať venku, je lepší místo hry nejak vymeziť (v hoře sa može třebas natáhnúť nejaký špagát kolevá stroma). Pro děcka byla zábavnější varianta, v keréj sa chyťené děcka staly sochama a ostatní ich moseli vyvětiť.
TOŤ SA MOŽEŠ PODÍVAŤ, JAK DĚCKA TŘEBAS NAMOTIVOVAŤ, JAK HRU TŘEBAS PŘEJINAČIŤ, LEBO JAK TEMU OZAJ BYLO.
JAK DĚCKA NAMOTIVOVAŤ
Vedúcí děckám praví povědačku (věc nižéj - Povědačka o sochách). Potem praví: „Je aj toť nejaký taký, kerý by kupca též umjéł chytnúť? A co dyby ich bylo věc?“
JAK HRU PŘEJINAČIŤ
Chyťené děcka sa stanú pomocníkem prodavača (honiče je dobré nejak označiť).
Chyťené děcko sa stane sochú, hra končí vtedy, dyž sú všecky děcka sochama, lebo možú iné děcka sochy vyvětiť – podlézť pod nohama, oběhnúť kole, uďełať čopy aj inak).
Místo hry je zmenšené na púltoléj.
Kupci sa možú postaviť na nejaké dopředu sřeknuté místo (stavení), gde sú v bezpečí, gde na ně prodavač nemože (zgréfy, čára, nejaká věc, barva aj iné).
JAK TEMU OZAJ BYLO
Jak děcka namotivovať + jak hru hrať = celá hra.