Na kohúty
Hra napsaná tak, jak ju děcka hravaly.
M. Václavek, Děti na Moravském Valašsku (...).
COSI MALÚČKO O HŘE
Ke hře sú potřeba nájmeňéj 2 děcka. Hrať sa dá v tělocvičně, na lúce aj goňce. Trvať bude isto 3 minuty, ale može sa aj prodlúžiť. Zehnať nemosíš maka nic. Hra spadá do procvičovací chvíle tělesnéj výchovy. Děcka si rozvinú svoju paru, koordinacu, rovnováhu aj ohleduplnosť. Mordovisko je toť 5 MET.
ROLA DĚCEK VE HŘE
Děcka představujú kohúty, keří do sebe narážajú.
GDE A JAK SA PŘI HŘE POSTAVIŤ
Děcka sa postaví do páru naprotivaj sobě, stojá na jednéj noze, pokrčenú nohu si přidržujú stejnú rukú, druhá ruka je ohnutá v lokťu. Páry stojá sťagde v místě hry.
JAK HRU HRAŤ
Děcka v páru skáčú naprotivaj sobě o jednéj noze. Gdyž sa k sobě přiblížá, vrážajú do sebe ramenama ruky, kerá je ohnutá v lokťu. Děcka chcejú, aby sa jejich protivník postavil na obě nohy. Dyž sa tak stane, postaví sa děcka zaséj do správného postoja a hrajú znovy. Děcka si možú čítať body.
A VČIL NEJAKÉ RADY
Při hře je nájdúležitějším úkolem vedúcího bedliť na pravidla a prúběh hry (esli děcka správně stojá, esli sa nestaví na druhú nohu, esli do sebe narážajú ramenama a tak daléj), též aj na bezpečnosť všeckých děcek. Vedúcí mosí zajistiť, aby děcka byly pozdaleky zgréfy, hrazdy aj iných nebezpečných věcí. Též je dobré promysleť děcka v párech, protože by spolu mjéły byť děcka váhově vyvážené, s podobnýma schopnosťma aj dovednosťma. Toťkaj děcka co chvíla porušujú pravidla, třebas neskáčú po jednéj noze, nenarážajú do sebe ramenama, nedržá si pokrčenú nohu a tak daléj, tož je nutné v takém případě hru teho páru pozastaviť a upozorniť na dodržování pravidel.
TOŤ SA MOŽEŠ PODÍVAŤ, JAK DĚCKA TŘEBAS NAMOTIVOVAŤ, JAK HRU TŘEBAS PŘEJINAČIŤ, LEBO NA SÚVISŁOSŤ K INÉMU PŘEDMĚTU.
JAK DĚCKA NAMOTIVOVAŤ
Vedúcí dává děckám chyták (R. Salvetová, z internetovéj stránky ProMaminky):
Hřebínek má a nečeše sa, vejce nigdy neposene. Všecky budí v kurníku, poznáte ho ve mžiku. Gdo je to? Kokeš/Kohút.
Po téj si s děckama povykládáte o nejakých odlišných znakách kohúta a kury (obrázek kohúta a kury je na zemi - věc nižéj - Obrázek kohúta a kury). Vedúcí može děcka seznámiť aj s nejakýma zajímavosťma (třebas poměr kohútú a kur v jednem kurníku, význam kohúta a tak daléj), menších děcek sa može optať na to, esli znajú nejakú pohádku o kohoutovi (a kuřičce).
JAK HRU PŘEJINAČIŤ
Děcka sa v párech střídajúm, aby vyzkúšaly, jakú paru majú aj iné děcka.
Děcka sa rozčídí na dvě guče a postaví sa do správného postoja, po nejakém zvuku vedúcího do sebe začnú vrážať ramenama. Guča, kerá jako prvá postaví všecky protivníky na obě nohy (děcka, keré si stúpnú na obě nohy, si sednú), vyhrává (děcka je dobré nejak rozlišiť – rozlišováky, šatky na ruce lebo neco podobného).
V totem postoji děcka hrajú hóňenú. Děcka skáčú o jednéj noze, ťapku si předávajú ramenem ohnuté ruky v lokťu. Místo hry može byť aj menší.
SÚVISŁOST K PŘEDMĚTU
Prvúka: odlišné znaky kohúta a kury.