Na holuby a jestřába
Hra napsaná tak, jak ju děcka hravaly.
M. Václavek, Děti na Moravském Valašsku (...).
COSI MALÚČKO O HŘE
Ke hře sú potřeba nájmeňéj 3 děcka. Hrať sa dá v tělocvičně, hoře, na lúce aj hřisku. Trvať bude isto 3 minuty, ale spěš sa prodlúží. Zehnať mosíš skákadlo lebo lína. Hra spadá do létací aj procvičovací chvíle tělesnéj výchovy. Děcka si rozvinú svoju koordinacu, paru, švunk, reakcu, rovnováhu aj bedlivosť. Mordovisko je toť 10 MET.
ROLA DĚCEK VE HŘE
Jeden je hospodář, druhý jestřáb (honič), ostatní sú holubi (honění). Děcka sa naháňajú.
GDE A JAK SA PŘI HŘE POSTAVIŤ
Holubi a hospodář stojí ve vnitřku kola ze skákadla/lína (na prostředku místa hry), jestřáb stojí na 5–7 krokú od kola.
JAK HRU HRAŤ
Hospodář zvolá: Háj, holubi, do pola! Holubi vyleťá z kola a rozleťá se na všecky strany. Jestřáb skáče po jednéj noze za nima a snaží sa nekerého chytnúť. Dyž hospodář čuje, že holubům hrozí nebezpečí, zvolá: Háj, holubi, ke mně! Holubi sa vrátí zpátky do kola. Dyž jestřáb nekerého holuba ťapne (enem dyž sú z kola), stane sa toto děcko jestřábem, jestřáb je hospodářem a hospodář sa stane jedným z holubú. Dyž jestřáb neťapne žádného, ostane všecko při starém a hraje sa daléj, zakel jestřáb nekoho nelapne.
A VČIL NEJAKÉ RADY
Při hře je nájdúležitějším úkolem vedúcího bedliť na pravidla a prúběh hry (esli jestřáb skáče po jednéj noze, esli neťapnul holuba v kruhu, esli si děcka zočídily role a tak daléj), též aj na bezpečnosť všeckých děcek. Vedúcí mosí bedlivo čážiť, esli si děcka zočídily správně všecky role (hospodář – holub, jestřáb – hospodář, holub – jestřáb). Děcka v roli je lepší nejak rozlišiť (barevnú čelenkú, barevnú košulú, rozlišovacíma dresama aj inak.)
TOŤ SA MOŽEŠ PODÍVAŤ, JAK DĚCKA TŘEBAS NAMOTIVOVAŤ, JAK HRU TŘEBAS PŘEJINAČIŤ, LEBO NA SÚVISŁOSŤ K INÉMU PŘEDMĚTU.
JAK DĚCKA NAMOTIVOVAŤ
Vedúcí si s děckama vykládá o tem, do kerého řádu spadajú jestřábi aj holubi (aj co je ich pojeza) a jaký úkoł a postavení mjéł ve valašské rodině hospodář (věc nižéj - O hospodářu).
JAK HRU PŘEJINAČIŤ
Holubi napodobujú rukama pohyb křídel.
Místo hry je menší (třebas na púltoléj).
Hospodář ve hře néní, všeci sú holubi naháňaní jestřábem (zvolání hospodářa praví vedúcí lebo žádný), holubi možú vletěť do kola vždycky, dyž im hrozí ťapka.
Dyž jestřáb kohosi z holubů chytne, stává sa lapnutý holub jeho pomocníkem, honičů je věc, hospodář sa střídá s nekerým z holubů (vedúcí mosí pozastaviť hru), lebo je hospodářem celú dobu vedúcí.
Po jednéj noze skáčú všeci – jestřáb aj holubi (místo hry je lepší zmenšit).
Kol ze skákadla/lína može byť zrobených věc, hospodáři su děcka, vedúcí lebo žádný.
Místo kola može být záchranných bodem třebas stěna tělocvičny, barva, čop aj iné.
SÚVISŁOSŤ K PŘEDMĚTU
Přírodověda: jestřáb, holub – řád, pojeza.
Vlastivěda: postavení hospodářa ve valašské rodině