Na cídiče
Hra napsaná věčím dílem tak, jak ju děcka hravaly.
M. Václavek, Děti na Moravském Valašsku (...).
COSI MALÚČKO O HŘE
Ke hře sú potřeba nájmeňéj 3 děcka. Hrať sa dá v tělocvičně, na lúce aj hřisku. Trvať bude isto 5 minut, ale spěš sa prodlúží. Zehnať mosíš pucku, klobúky, nejaké vyvýšené místo (třebas švédskú bednu). Hra spadá do procvičovací chvíle tělesnéj výchovy. Děcka si rozvinú svoju koordinacu, přesnosť, švunk, reakcu aj hod na cíl. Mordovisko je toť 5-9 MET.
ROLA DĚCEK VE HŘE
Jedno z děcek je král, druhé cídič. Děcka házajú puckú lebo sa ji vyhybajú.
.GDE A JAK SA PŘI HŘE POSTAVIŤ
Děcka si vezmú klobúk, kerý položá do jednéj čídy a postaví sa asi na tři kroky za něho.
JAK HRU HRAŤ
Prvé děcko z čídy je král, najzadnější cídič. Od klobúkú sa v nejaké délce, třebas na 2–5 krokú (podla věku a schopností děcek), položí jeden díl švédské bedny. Král si na ňu stúpne a puckú sa strefuje do klobúkú, može třikráť. Dyž hodí pokaždéj ponimo, je z království shozen a králem sa stane druhé děcko v čídě. Zakel sa do nekerého klobúka trefí (pucka v ní nemosí ostať), mosí ten, kerému klobúk patří, pucku spěšno zebrať a čpeliť s ňú po iném (děcka sa možu rozutécť do stran). Dyž nekeho trefí, musí trefené děcko pucku zaséj honem zebrať a házať honem po iném (děcka sa totiž zaséj rozutekly). Zakel ale žádného netrefí, dá svúj klobúk na najzadnější místo a je cídičem. Děcko, keré je další v čídě, je zaséj králem (starý král sa s klobúkem postaví najzady před cídiča) a hra ide postejnu, jako na začátku.
Nájvěc na pozoru sa mosí mjéť král, protože dyž nekdo trefí krála, stane sa král cídičem a králem je ten, kerý má klobúk na druhém místě v čídě. Cídič má imunitu a zdrhať nihda nemosí. Dyž sa ale nekeré děcko skradne a čpelí puckú po cídiči, stane sa sám cídičem. Hra ide takto furt daléj.
A VČIL NEJAKÉ RADY
Při hře je nájdúležitějším úkolem vedúcího bedliť na pravidla a prúběh hry (esli pucka spadnula do klobúka, esli býl nekdo trefený, esli si děcka zočídili role a tak daléj), též aj na bezpečnosť všeckých děcek. Na začátku každéj hry je dobré zdúrazniť, do je včil králem a cídičem. Dyž děcko nikeho puckú netrefí, lebo dyž je trefený král alebo cídič, je přehlednější, dyž děcka zvednú ruku, vedúcí hru pozastaví a hra začne zaséj házáním do klobúkú po zočízení rolí. Toť to pravidlo chápú dobře aj malé děcka. Podla klobúka sa bere aj bol (volejbalový, tenisový, pingpongový aj iný).
TOŤ SA MOŽEŠ PODÍVAŤ, JAK DĚCKA TŘEBAS NAMOTIVOVAŤ, JAK HRU TŘEBAS PŘEJINAČIŤ, LEBO JAK TEMU OZAJ BYLO.
JAK DĚCKA NAMOTIVOVAŤ
Vedúcí si s děckama povyprávjá o tem, jaké znajú řemesla, co ďełajú ich rodiče a čím by chceli jednúc byť, též im řekne o valašských řemeslech (věc nižéj - Řemesla Valacha). Potem im praví: „V jednéj vesnici žíl cídič. Víš, gdo to býl? Býl to klobúčník. Co ďełá taký cídič? A toť ten dělal klobúky pro všecky ve městě, ale zamanúl si, že pro krála neuďełá žádný. A tak král stál na svojem zámku a házal všeckým paradajky do klobúkú, aby im je pokynožil. Tož isto, že takú paradajku nechcél mjéť nikerý v klobúku.“
JAK HRU PŘEJINAČIŤ
Namísto klobúkú sú obruče (v totem případě je lepší volejbalový bol).
Děcka stojá sťagde v místě hry, na jednéj (aj vícero) straně sú položené tři klobúky a skákadlo zepár krokú před nima. Jedno děcko má v rukách kuťaberku, postaví sa za skákadlo a „nabije si“ tak, že čpelí kuťaberku jednúc (dvakrát, třikrať) do klobúkú, po téj uťeká nekeré děcko zasáhnúť. Ten, kerý kuťaberku zebere, si mosí zaséj před tým, než začne po nekom házať „nabíť“. Děcka si možú „nabíť“ aj tým, že si třikrať přihrajú o zeď/nejakú věc. Honičú/kuťaberek može byť věc. Děcka si též možú čítať, kolikrať sa im podařilo nekeho kuťaberku zasáhnuť.
JAK TEMU OZAJ BYLO
Rozďelení děcek na krála a cídiča sa ďélo tak, že si děcka zvolily dva. Jeden zebral všecky klobúky a druhý mu držél oči, aby nic neviďél. Potem přistúpilo iné děcko k temu, kerý mjéł klobúky, zebral mu jeden z ruky a opýtal sa: Čím bude tento? A tázaný mu opáčil, že buď krála lebo cídiča. Dyž opáčil krála, dal sa klobúk na prvé místo v čídě. Po téj vybralo děcko, keré neviďélo eště jeden klobúk, kerý sa dal na najzadnější místo v čídě a ten, kerého byl, sa stal cídičem. Ostatní klobúky sa položily mezi prvý a najzadnější do jednéj čídy otvorama nahoru. Král házal z kameňa.