top of page

Na čérného Petra

Hra napsaná tak, jak ju děcka hravaly.

A. Kubeša, Valašské pěsničky (...).

COSI MALÚČKO O HŘE

Ke hře sú potřeba nájmeňéj 2 děcka. Hrať sa dá v tělocvičně, na lúce aj hřisku. Trvať bude isto 5 minut, ale može sa aj prodlúžiť. Zehnať nemosíš maka nic. Hra spadá do létací aj procvičovací chvíle tělesnéj výchovy. Děcka si rozvinú svoju reakcu, koordinacu, spoluprácu, pohotovosť aj švunk. Mordovisko je toť 10 MET.


ROLA DĚCEK VE HŘE

Jeden honič – čérný Petr naháňá ostatní děcka – ptáci, keří su honění a zdrhajú

GDE A JAK SA PŘI HŘE POSTAVIŤ

Čérný Petr stojí na jednéj straně hrací plochy a ptáci na straně protější.

JAK HRU HRAŤ

Čérný Petr zvolá: Gdo sa bojí čérného Petra? A ptáci opáčí: Žádný.

Na to sa všecky děcka rozběhnú naprotivaj sobě a čérný Petr sa snaží nekeho ťapnúť. Děcka možú uťekať enem dopředu a Petrovi sa vymiňať, dozadu uťekať nemožú. Každý chyťený sa mosí k Petrovi přidať a chytať s ním a zarovno sa dycky všeci držá za ruky (dycky sa začíná uťekat až po rozhovoru). Hra pokračuje tak dlúho, než sú všecky děcka chyťené. Poslední chytnutý je čérným Petrem v další hře (a aj hobla može dostať).

A VČIL NEJAKÉ RADY

Při hře je nájdúležitějším úkolem vedúcího bedliť na pravidla a prúběh hry (esli děcka vybíhajú až po říkaní, kerý byl chyťený, esli sa přidal k Petrovi, esli sa děcka nerozpojily a tak daléj), též aj na bezpečnosť všeckých děcek. Vedúcí mosí naozaj bedlivo čážiť, esli děcka uťekajú enem dopředu, inak mosí hru zastaviť a upozorniť na toť to pravidlo znovy. 

NA ČÉRNOHO PETRA: Text

TOŤ SA MOŽEŠ PODÍVAŤ, JAK DĚCKA TŘEBAS NAMOTIVOVAŤ, JAK HRU TŘEBAS PŘEJINAČIŤ, CO INČÍ AUTOŘI PRAVÍ, LEBO NA SÚVISŁOSŤ K INÉMU PŘEDMĚTU.

NA ČÉRNOHO PETRA: About

JAK DĚCKA NAMOTIVOVAŤ

Vedúcí ukazuje děckám nekolik barskerých ptákú a pýtá sa, keré znajú, též je možú daléj popisovať. Po téj si každý vymustruje, kerým ptákem bude a vedúcí praví: „Ptáci, pozor! Objevil sa nám tu chytač ptáků. Menuje sa čérný Petr. Gdo by chťéł byť takým čérným Petrem?“

JAK HRU PŘEJINAČIŤ

  1. Chyťené děcko sa nepřidá k honiču, ale zočídí si s nim rolu, v další hře je on sám čérným Petrem (E. Peck, Valašské nárovní písně a říkadla s nápěvy do textu vřaděnými).

  2. Děcka, keré dělajú ptáky, při běhu napodobojú rukama pohyby ptákových křídel.

  3. Dyž děcka uťekajú na druhú stranu, tak skáčú snožmo, poskočmo, plazí sa, skáčú jako žaby, tleskajú rukama nad hlavú/za zády aj inak, jak ťa napadne.

  4. Děcka sú v páru lebo v trojicách (honiči aj chytaní) a hrajú postejnu (v páru sú po celú dobu hry, honiči sa nechytajú za ruce).

INČÍ AUTOŘI PRAVÍ

  1. Ten istý autor: hra sa též menovala Na orla a ptáky.

  2. M. Václavek, Děti na Moravském Valašsku: jejich hry a jiné zábavy: děcka říkajú: Bojíte-li sa čérného Petra? – Ne!

  3. E. Peck, Valašské národní písně a říkadla s nápěvy do textu vřaděnými: hru menoval Na čérného muža. Děcka říkajú: Kdo sa bójí čérného muža? – A my ne, a my ne!

SÚVISŁOSŤ K PŘEDMĚTU

  1. Prvúka, přírodověda – ptáci, druhy, klasifikaca.

NA ČÉRNOHO PETRA: Seznam

Esli si nejaké slovo viďél prvý raz, tož sa podiv toť, co značí.

NA ČÉRNOHO PETRA: Text
bottom of page