top of page

Na besrmana

Hra napsaná tak, jak ju děcka hravaly.

J. Volfová, U potoka roste kvítí.

COSI MALÚČKO O HŘE

Ke hře sú potřeba nájmeňéj 2 děcka. Hrať sa dá v tělocvičně, hoře, na lúce aj hřisku. Trvať bude isto 3 minuty, ale spěš sa prodlúží. Zehnať nemosíš maka nic. Hra spadá do létací aj procvičovací chvíle tělesnéj výchovy. Děcka si rozvinú svoju koordinacu, švunk, guráž aj rychlú reakcu. Mordovisko je toť 8-10 MET.

ROLA DĚCEK VE HŘE

Jedno děcko je besrman, kerý naháňá ostatní, ti před nim zdrhajú.

GDE A JAK SA PŘI HŘE POSTAVIŤ

Besrman leží sťagde v mítě hry, chytaní sú kole něho.

JAK HRU HRAŤ

Besrman leží na zemi a má přivřité oči. Ostatní děcka napodobujú kúpaní v potoce a říkajú: To je teplá vodička! V ten raz besrman vyskočí a naháňá ich. Chyťený je v další hře besrmanem.

A VČIL NEJAKÉ RADY

Při hře je nájdúležitějším úkolem vedúcího bedliť na pravidla a prúběh hry (esli besrman na začátku leží, esli si děcka zočídili role a tak daléj), též aj na bezpečnosť všeckých děcek. Pro věčí dojem teho, že je besrman ve vodě, može byť pod/kole něho položené modré skákadlo, ložní płachta lebo neco takého.

na besrmana: Text

TOŤ SA MOŽEŠ PODÍVAŤ, JAK DĚCKA TŘEBAS NAMOTIVOVAŤ, LEBO JAK HRU TŘEBAS PŘEJINAČIŤ.

na besrmana: About

JAK DĚCKA NAMOTIVOVAŤ

Vedúcí si s děckama vyprávjá o ročních dobách – jak sa menujú, koléj ich je, jaké majú měsíce. Po téj praví: „Co nájčasťéj ďełáme v letě? Děcka sa vtedy rády ráchaly v rybníku. Enemže taký rybník je aj chalupa. Víte keho? Co chvíla sa ten zelený mužík zjavil blížéj břehu a začál haláňať: Idete pryč? Laty jedny! Nomužu gabať! A dal sa ich zháňať.“

Děckám možeš řécť aj o basrmanovi (věc nižéj - O basrmanovi).

JAK HRU PŘEJINAČIŤ

  1. Chyťené děcko sa přidá k besrmanovi a je jeho pomocníkem (při chytání sa možu držeť za ruce).

  2. Děcka si sřeknú nejakú záchranu, třebas dyž sa budú držať žebřin nebo stať v obruči, besrman je nemože chytiť.

  3. Chyťený si nezočídí rolu s besrmanem, ale stojí, ostatní děcka ho musá vyvětiť (třebas poskokama obejiť, udělať u něho několik čopú aj cokolvěk iného).

  4. Chyťěné děcko si nezočídí rolu s besrmanem, ale ťapky si čítá. Po nejakéj chvíli vedúcí hru zastaví a ten, kerý má nájvěc ťapek sa stává besrmanem.

  5. Besrman leží na jednéj straně místa hry, ostatní kole něho, po říkačce sa besrman obudí a da sa děcka chytať, děcka sa mosí dostať na předem sřeknuté místo (třebas čára na druhéj straně), de sú v bezpečí. Gdyž besrman chytne nekeho spěš, než sa tam stihne dostať, stane sa jeho pomocníkem, lebo si zočíďá role, dyž nechytne žádného, hra sa opakuje.

na besrmana: Seznam

Esli si nejaké slovo viďél prvý raz, tož sa podiv toť, co značí.

na besrmana: Text
bottom of page