Na barvy
Hra napsaná s nejakú tú změnú.
F. Bartoš, Lid a národ (...).
COSI MALÚČKO O HŘE
Ke hře sú potřeba nájmeňéj 4 děcka. Hrať sa dá v tělocvičně, na lúce, hřisku aj v hoře. Trvať bude isto 10 minuty, ale može sa aj prodlúžiť. Zehnať mosíš lína. Hra spadá do procvičovací chvíle tělesnéj výchovy. Děcka si rozvinú svoju paru, spoluprácu, strategické myslení, posílá baňdoch aj paže. Mordovisko je toť 6 MET.
ROLA DĚCEK VE HŘE
Jedno z děcek je anděl, druhé zaséj čerchmant, třetí je vyptávačem a ostatní sú spojenci čechmanta lebo anděla. Děcka sa přetahujú.
GDE A JAK SA PŘI HŘE POSTAVIŤ
Čerchmant a anděl stojí na jednéj straně místa hry a vyptávač s ostatníma děckama na straně druhéj.
JAK HRU HRAŤ
Vyptávač rozďelí mezi děcka dvě barvy (kerekolvjek) tak, aby byl počet obúch barev vyvážený. Gdyž majú barvy rozďelené, ide vyptávač za andělem a čerchmantem a praví im sřeknúté barvy. Po téj dojde anděl a zvolá: Cingilingi! I počne rozhovor mezi andělem a vyptávačem:
V: Kdož to?
A: Anděl.
V: Co chtěl?
A: Barvy
V: Jaké?
A: (řekne jednu z uřeknutých barev).
Děcka, keré dostaly při rozďelování barvu, kerú si zvolil anděl, idú k němu. Po téj dojde na paškál čerchmant a zvolá: Hurdy burdy! Zaséj započne ten samý rozhovor jako s andělem, enem čerchmant na otázku „Kdož to?“ neodpoví Anděl, ale praví: čerchmant (čerchman, ďas, čert) s měchem pod ořechem. Děcka se zvolenú barvú idú k čerchmantovi. Vyptávač si može vybrať, esli pude k čerchmantovi lebo andělovi. Grupy sa postaví naprotivaj sobje do zástupu zepár krokú od předem určené čáry. Všeci sa chytnú lana. Na nejaký povel sa začnú obě grupy přetahovať. Cílem hry je přetáhnúť súpeře na svoju stranu (za předem určenú čáru).
A VČIL NEJAKÉ RADY
Při hře je nájdúležitějším úkolem vedúcího bedliť na pravidla a prúběh hry (esli sa děcka přidaly k čerchmantovi lebo andělovi, esli sa děcka začnú přetahovať až po sřeknutém povelu, do jako prvý přetáhnul súpeře na svoju stranu a tak daléj), též aj na bezpečnosť všeckých děcek. Děcka je dobré rozděliť tak, aby byly grupy silově vyvážené, děckám sa líbilo aj rozdělení na ogary a cérky. Dyby děcka hru hraly v iný čas než v čase Mikuláša, možú si zvoliť aj iné ména tých hlavních. Je dobré si s děckama připomenúť jakési pravidlo ohleduplnosti.
TOŤ SA MOŽEŠ PODÍVAŤ, JAK DĚCKA TŘEBAS NAMOTIVOVAŤ, JAK HRU TŘEBAS PŘEJINAČIŤ, NA SÚVISŁOSŤ K INÉMU PŘEDMĚTU, LEBO JAK TEMU OZAJ BYLO.
JAK DĚCKA NAMOTIVOVAŤ
Hru je nejlepší hrať v prosincu kolevá svátku sv. Mikuláša. Vedúcí sa děcek pýtá, gdo to byl sv. Mikuláš, gdy slavíme jeho svátek a gdo ho včilkaj doprovázá. Potem im povyprávjá, jak temu bylo na Mikuláša u Valachú prvéj (věc nižéj - Jak temu bylo na Mikuláša). Nakonec vedúcí praví: „Děcka si na takého anděla s čerchmantem též hraly. Gdo by sa chcel včil stať andělem lebo čerchmantem?
JAK HRU PŘEJINAČIŤ
Čerchmant može říkať místo „Hurdy burdy“ „Hrky, hrky, bom!“ (M. Václavek, Děti na Moravském Valašsku, jeijch hry a zábavy).
Na prostředku lana je uvázaná nejaká šatka, děcka mosí dostať šatku přetahováním na svoju stranu.
Děcka sa nemosí děliť na dvě grupy dlúhým úvodem (hádaním barev), enem sa rozpočítajú na anděly a čerchmanty, po téj sa přetahujú.
SÚVISŁOSŤ K PŘEDMĚTU
Vlastivěda: regionální kultura – Mikulášská obchúzka u Valachú
JAK TEMU OZAJ BYLO
Děcka si vyvolí ze sebe anděla, čerchmanta a vyptávača. Anděl a čerchmatn odstúpí a vyptávač si s ostatníma děckama pošušká, jakýma barvama budú. Po téj přistúpí anděl volaje: Cingilingi! Vyptávač sa pýtá: Kdož to? A anděl opáčí: Anděl. – Co chtěl? – Barvy. – Jaké? – Anděl praví nejakú barvu. Gdyž má nekeré děcko takovú barvu, jakú pravil anděl, ide k němu, pakli nic, opáčí mu vyptávač: Néni ji. Anděl odstúpí a přiběhne čerchmant křiče: Hurdy burdy! – Kdož to? – Čért z měchem pod ořechem. – Co chťél? – Barvy. – Jaké? – Čerchmant praví nejakú barvu. Dyž uhodne, ide ten, kdo ju má, k němu, sice opáčí mu vyptávač tolikéž: Néni ji. Potem sa přištráchá zaséj anděl, po něm čert a tož tak furt přicházajú jeden po druhém, až uhodnú všecky barvy. Gdyž děcka takte zrobí dvě grupy, stúpne si anděl a čerchmant naprotivaj sobje a za nich sa postaví všeci jejich stúpenci, držíce sa pevně jeden druhého rukama v poly. Anděl a čerchmant sa chytnú za ruce a přetahujú sa. Kerá strana kerú přetáhne, ta vyhraje, přemožená strana za svým vúdcem obyčejně povalí se všecka na zemi.