top of page
Skener_20230404 (5)_edited.jpg
žertovné: Obrázek

Na holuby

Ogaři uďełajú hnízdo z březových větví a položí ho na mraveniště. Kole zapíchnú vysoké větve a jeden z ogarú si do hnízda sedne, aby vyseďel holuby. Ostatní běhajú okolo, vrkajú na něho a jeden číce do 500. Gdyž to ogar v hnízdě vydrží,  budú holubi vylíhlí. Mravenci začnú ogara štípať, ale ostatní volajú: Oni sa klvú, seď ticho, nehýbaj sebú. Gdyž je ogar už celý doščípaný, zdrhá do potoka a shodí nohavice, aby sa mravenců zbavil. Tak sú holubi vyseďení.


/A. Kubeša – Valašské pěsničky – tance povědačky, přísloví, dětské hry/

Na ježka

Hrajú cérky (možú aj ogaři). Čítáním sa určí jedna, kerá bude stať v kole. Ostatní cérky sa v kole pochytají za ruky. Potem začnú chodiť po kruhu s hlavú nakloňenú dozadu, aby neviděly dovnitřku kola, a ta co je vevnitřku leze po čtyrech. Cérky v kole zpívajú: Leze ježek po zemi, hledá sobě kořeny, gdo ich má, ať ich sková, ať ich ježek vyhledá. A cérka v kruhu opáčí: Ježku, ježku, nemám ich, pomožu ti v hledání. Při posledním slově štipne nekerú z cérek do lýtka, ta pak ide do kola místo ni.


/A. Kubeša – Valašské pěsničky – tance povědačky, přísloví, dětské hry/

Na kozla

Ogaři házajú do stěny míčem, dvakrať ho chytnú do ruk, po třetí im mosí spadnúť na hlavu. Gdyž nekemu na hlavu nepadne, je kozlem – stúpne si ke stěně a ostatní ogaři na něho házajú bol, každý třikrať. Dyž ho nekerý netrefí, ide on ke stěně a tolik dostane, kolik netrefil.

Toť doporučuju hrať s nejakým pěnovým bolem.


/M. Václavek – Děti na Moravském Valašsku/

Na tysa

Jedno děcko sa posadí na stoličku, druhý stojí a dá mu hlavu do klína tak, aby neviďél. Další dva sa pak postaví z boku po obúch stranách a jeden z nich ho buchne. Ogar potem hádá, kerý ho udeřil a dyž uhodne, zočídí si rolu, inak je furt bitý on.


/F. Bartoš – Lid a národ, sebrané rozpravy národopisné a literární, sv.1/

žertovné: Seznam

Esli si nejaké slovo viďél prvý raz, tož sa podiv toť, co značí.

žertovné: Text
bottom of page